Szlaki Kociewia

Zapraszamy do wędrówki – pieszej lub rowerowej – wśród malowniczych krajobrazów Niziny Walichnowskiej. Poznaj kulturowe szlaki Kociewia z ich bogactwem architektury i sztuki sakralnej.

 

Pomorski szlak cysterski – węzeł Pelplin

Pomorski szlak cysterski zatacza pętlę między Pelplinem, Oliwą, Żarnowcem, Bukowem Morskim pod Koszalinem, Koronowem, Toruniem i Chełmnem.

Pelplin z jego doskonale zachowanym opactwem, jest perłą tego szlaku, jednak nie tylko samo miasto z klasztorem i Bazyliką jest warte zwiedzenia. Na uwagę zasługuje cały okoliczny region, pełen pocysterskich reliktów. W zasięgu rowerowej wycieczki znajdują się między innymi XIV-wieczny kościół w Nowej Cerkwi, wieś Królów Las z młynem i kościołem także z XIV w, kościół parafialny w Rajkowach, kaplica w Nowym Dworze Pelplińskim. Poniżej link do strony w/w szlakau.

http://szlakcysterski.diecezja-pelplin.pl/

 

Pomorska Droga św. Jakuba – Droga Pelplińska

Drogi św. Jakuba to istniejąca od ponad tysiąca lat sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do grobu św. Jakuba na północno-zachodnim skraju europy, w hiszpańskim Santiago de Compostela. Przemierzany od średniowiecza przez rzesze pielgrzymów z wszystkich stron kontynentu stał się symbolem jedności europy. Jedna z jego odnóg wiodła z Królewca, przez Elbląg, Gdańsk, Kołobrzeg, Szczecin.

Odtwarzana Droga Pelplińska będzie łączyła tę, Pomorską, Drogę, z Toruniem i siecią Dróg Jakubowach na Kujawach. Na malowniczym szlaku znajdzie się wiele atrakcyjnych turystycznie miejscowości, jak choćby Gniew i Grudziądz, a także rezerwaty przyrody w Małym Wiośle i Śnieżynce. Poniżej link do strony w/w szlaku.

http://drogijakubowe.diecezja-pelplin.pl/

http://drogijakubowe.diecezja-pelplin.pl/

 

Szlak kościołów książąt pomorskich

Szlak gotyckich kościołów fundacji książąt pomorskich z rodu Sobiesławiców biegł będzie między innymi przez piękne przyrodniczo tereny Borów Tucholskich. Na trasie poznamy mniejsze, wiejskie kościoły – drewniane i w konstrukcji szkieletowej – w miejscowościach, których początki sięgają średniowiecza. Planowany termin uruchomienia Szlaku : sierpień 2022 r. Strona w budowie.

 

Szlak Sanktuariów Maryjnych

Odtwarzany obecnie szlak wiodący przez urokliwe tereny łączył będzie ze sobą wszystkie najważniejsze Sanktuaria Maryjne Kociewia. Planowany termin uruchomienia Szlaku : sierpień 2022 r. Poniżej link do strony w/w szlaku.

http://szlakpelplin.pl/

https://www.facebook.com/SzlakPelplin

logo projektu
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.